Skocz do zawartości
EvilKillaruna

Aliexpress i VAT + cło od zakupów z Chin - po zmianach przepisów

Rekomendowane odpowiedzi

Warto abyście sobie przeczytali:

https://www.rp.pl/Handel/308309871-VAT-em-w-zakupy-z-Chin.html

https://www.rp.pl/Handel/180929852-Clo-i-VAT-od-przesylek-z-Chin-Beda-dodatkowe-etaty-dla-celnikow.html

Więc samodzielny import z Chin może nie być już taki bezpieczny ;). Dlatego właśnie nie byłem zainteresowany importem akcesoriów (pomijając już że w większości fatalnej jakości i bez trzymania specyfikacji) z Chin i opierania się o niego (jak wielu krajowych handlarzy, głównie z Allegro), tylko o oryginalne, normalnie kupowane od oficjalnych dystrybutorów. 

Z tego co słyszałem, ma to być również analizowane wstecz. Może więc być naprawdę ciekawie w najbliższym czasie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za podzielenie się wiadomościami. Zapowiadają się ciekawe czasy.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak chodzi o import osobisty malych kwot to imo jest to walka z wiatrakami mniej wiecej tak samo wiarygodna jak sposob walki z handlem narkotykami. Uderzy to w szczegolnosci w importerow a la pseudo biznes (bo nie placacy podatkow) w allegro/ebay itp ale to juz cos.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Adamesq Pytanie dla kogo. Na pewno zmiany, jakie są wprowadzane, są po to, aby zwiększyć wpływy z VAT, to nie ulega wątpliwości. Skorzystają też z tych regulacji krajowi sprzedawcy. Stracą natomiast importerzy chińszczyzny i osoby fizyczne, które nie wyobrażają sobie innej formy nabywania towarów. Chociaż "stracą" to złe słowo. Po prostu zaczną płacić to, co płacą wszyscy normalni klienci. Jestem niemal pewien, że spotka się to z mocnym oporem zwłaszcza osób ściągających regularnie jakąś tanią elektronikę czy słuchaweczki z Chin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@EvilKillarunaNie wierze osobiscie z w dluzszej perspektywie czasowej w kontrole drobnych zamowien osob fizycznych. To znaczy ze sluzba celna stanie sie najwieksza sluzba mundurowa i bedzie kosztowac panstwo fortune. Sa dodatkowo spore watpliwosci czy mozna wylaczyc jeden kraj (chiny) z tak zwanego drobnego obrotu transgranicznego. Albo wylaczas wszystkich a wtedy  bardzo komplikujesz  biznes wielu ludzia (ktorzy ponownie beda musieli np placic za probki towarow z usa, dokumenty z wartoscia wlasna) i nie chodzi tyle o koszty co o czas dostawy. To znaczy ze musisz kontrolowac WSZYSTKIE przesylki miedzynarodowe bez wartosci handlowej ktore docieraja do nas z poza unii. Nie wykonalne.

To uderzy w kombinatorow z allegro itp bo tutaj jestes w stanie wytypowac adresy dostawy tak naprawde ktore dostaja duzo tego typu przesylek ale to bedzie stanowilo tylko pierwiastek realnych zamowien. Prawdopodbnie przez pierwsze miesiace obowiazywania beda lapac co sie da aby rozkrecic hype na sieci i aby ludzie sie przestraszyli i a po kilku miesiacach wrocimy do normalnosci.

Sadze ze trzeba rozroznic propagande panstwowa od rzeczywistosci ktora to panstwo juz dawno temu przerosla. Jedyny sposob aby zatrzymac ten proceder to wylaczyc chiny z pierwszego koszyka ulgowego na pocztach miedzynarodowych ale to wymaga interwencji i wyroku swiatowej organizacji handlu.

Edytowane przez ysis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Również nie sądzę aby uderzało kontrolnie w osoby fizyczne, ale na pewno: 

3 minuty temu, ysis napisał:

To uderzy w kombinatorow z allegro

i osoby, które tylko i wyłącznie na imporcie z Chin opierają swój biznes. Sam osobiście jestem przyznam za tymi propozycjami, ale moja perspektywa jest oczywiście trochę inna i dążąca do równości podatkowej wszystkich podmiotów. Zaraz przypomina mi się ta sprawa:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oszustwo-podatki-rzgow-ch-ptak,159,0,2398623.html

i te wszystkie kontrargumenty "poszkodowanych" handlarzy, którzy twierdzili że nie mają na chleb bo państwo ich okrada itd. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no tak biedny handlarzy... wyrabia million obrotu na 60% marzy z towarem z chin a tu jeszcze panstwo kaze mu od tego odprowadzic 23% Vatu i 19% dochodowego. Faktycznie z czego on ma zaplacic te podatki jak juz kupil paska, chate na kaszubach w lesie i lodke do plywania po jeziorach... na wakacje w luksusowym kurorcie nie starcza a tu jeszcze podatki...

Edytowane przez ysis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego był naprawdę wielki dym swego czasu. Widziałem komentarze w których handlarze wręcz grozili temu facetowi za ujawnienie wszystkiego. Widziałem zdjęcia, nawet konkretne "butiki" na Facebooku. Nie dość że dramat i kontrabanda, to jeszcze mentalna patologia i zwyrodnialstwo zachowawcze. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problem można rozwiązać w prosty sposób - gdyby czas oczekiwania na paczkę wydłużyć znacznie a najlepiej do około roku czasu wówczas mało kto zamówi cokolwiek. Trzeba tylko mieć magazyny (albo i nie;)), jak zgnije w kontenerze to tym lepiej. Być może proponowane rozwiązania mają na celu spowodowanie takiej sytuacji i zatory będą miały oficjalne logiczne, wytłumaczenie. Ludzie nie wiedząc czy przesyłka nie zaginęła zaczną żądać zwrotów kasy itd. i poleci lawina...

[kontekst polityczny]

Powtarzam gdyby chciano zyskać finansowo dla kraju robiono by to w inny sposób i po cichu, bez rozgłosu propagandowego.

Bardzo przepraszam jeśli naruszyłem regulamin kontekstem politycznym - po prostu nic politycznego ani kontrowersyjnego (co mogłoby wywołać zamieszanie:)nie zauważyłem w wypowiedzi. Proszę ciąć śmiało, jest na to moje pełne poparcie. PS2. Dziękuję za edycję i poprawienie. jac

Edytowane przez jac
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na tym forum piszemy bez kontekstów politycznych. Zachęcam do lektury regulaminu. Niestety ale muszę część postu wykroić, czego bardzo nie lubię robić.

Niemniej co do istoty tematu, przede wszystkim warto poczekać na koniec prac i wdrożenie nowych przepisów. Ponownie: z mojej perspektywy jest to w porządku, jeśli będzie dążyło do równouprawnienia podmiotów podatkowo.

EDIT - spokojnie, nic się nie stało, bardzo dziękuję również za wyrozumiałość. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Niemniej co do istoty tematu, przede wszystkim warto poczekać na koniec prac i wdrożenie nowych przepisów. Ponownie: z mojej perspektywy jest to w porządku, jeśli będzie dążyło do równouprawnienia podmiotów podatkowo.

Regulacja rynku po tej interwencji nastąpi na 100%. Szara strefa się skurczy. W tym przypadku prognozuję wzrost cen, jak duży? o tym w jakimś stopniu popytem zdecydujemy my konsumenci. Finansowo w skali kraju wiele się nie zmieni, podatki zapłacimy my i te podatki do nas wrócą. Suma pieniądza w kraju się nie zmieni, jeśli nie nastąpi spadek importu, bo Chińczycy cen nam nie obniżą z powodu naszych podatków.

Edytowane przez jac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy wzrost cen na pewno będzie w przypadku takich podmiotów i takich produktów, więc nie powinien on w ogóle zaistnieć w przypadku już oferowanych przedmiotów nie mających pochodzenia z opodatkowanych nowo źródeł. Ze wszystkim jednak się zgadzam, zwłaszcza z regulacją nowych cen. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja juz zgubilem watek bo przeslismy od opodatkowaniu zlodzieji (sluszne) do protekcjonizmu. Problem to ze sa ludzie ktorzy unikaja placenia podatkow a nie ze chinczycy maja taka a nie inna gospodarke i trzeba im sztucznie wydluzac czas importu bo to juz jest proteksjonizm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja o dłuższym czasie importu nie pisałem - nie mam nic przeciwko nawet i krótkim czasom, ale byle to było opodatkowane na takich samych zasadach jak dla wszystkich. Sam miałem ze strony jednej takiej firmy nieprzyjemności, więc jestem jak najbardziej za wszelakim regulacjom, które dadzą takim popalić. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak potwierdzilem na mojej skorze nowa taktyke panstwa jak chodzi o drobne zakupy z poza unii. Ponizej jak wyglada tracking z massdrop na wartosc 70 dolarow. Odprawa trwala..9 dni... biorac ze aby w koncu je wyciagnac z customow musialem sie stawic osobiscie (bo maile byly niewystarczajace). W sposob ewidentny urzednik dazyl do tego aby odeslac zakup do stanow. Dopiero stawienictwo osobiste i zapewnienie ze jestem na tyle upierdliwy ze ich popchne do sadu administracyjnego jezeli mi nie odcla towaru skutkowalo bo nie bylo zadnego powodu dlaczego odmawiali odclenia ! 

Naprawde gra nie warta swieczki. Tyle ze u nas nikt nie umie tego usrednic przeslismy z jednej skrajosci (handlarze ktorzy nie placa Vatu i cla) do jawnego protekcjonizmu gdzie prywatny czlowiek ktory sciaga jakis sprzet ze stanow i chce go normalnie odclic jest traktowany jako przemitnik.

October 17, 2018, 11:26 am 
Processed through Facility 
WARSZAWA WER, POLAND 
Your item was processed through a facility in WARSZAWA WER, POLAND on October 17, 2018 at 11:26 am. The item is currently in transit to the destination. 
October 8, 2018, 11:08 am 
Held in Customs 
WARSZAWA WER, POLAND

October 6, 2018, 1:10 pm 
Processed Through Facility 
POLAND 
October 1, 2018, 10:30 pm 
Departed 
NEW YORK, UNITED STATES 
October 1, 2018, 5:08 pm 

• Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiscie na alli kupuje jakies pierdólki, za które w sklepach czy w necie trzeba wielokrotnie więcej placić (przynęty wędkarskie za kilka zł itp ). Gdyby Polacy zechcieli sprzedawać jak Chińczycy wysyłając listami ekonomicznymi i zwracać pieniązki w razie jak przesyłka zaginie.. ale nie, jest ekonomiczny z 5zł, jeśli oferują, a niektórzy dają przesyłkę za minimum 9zł, a czasem nawet tylko za 15zł kurierem. I dlatego pewnie aliexpress jest popularne, bo gdzie sens kupując przedmioty za kilka złotych, placić parę razy więcej za przesylkę..
Druga sprawa, co raz więcej rzeczy, które mają polskie loga to produkty chińskie, ktore na alli/gearbest itp. można kupić dosłownie za 1/3 ceny..
No i są jeszcze rzeczy, ktorych Polacy nie sprowadzają np. krany elektryczne stalowe (jak ktoś chce mieć ze stali to trzeba z Chin zamawiać, bo w Polsce widziałem, ze sprowadza się tylko te najtańsze z plastiku... ). Imo za zakupami z Chin przemawia wiele czynników, więc trudno jednoznacznie powiedzieć, ze chodzi tu o januszostwo i próbe oszczędzenia paru groszy.

Nie rozumiem, ze wg ankiet wyszlo, ze ludzie najczęsciej na alli kupują kosmetyki, srsly? 😮 Myślałem, że to oczywiste dla każdego, że takie rzeczy mogą byc niebezpieczne dla z drowia.. chyba, że kupują na prezenty :trollface-e:

Co do tego przetrzymywania towaru na cle, to faktycznie sklepy są najbardziej poszkodowane, bo im większe paczki to zatrzymanie gwarantowane i prawdopodobnie dużo większa pieczolowitość kontroli i dopraszania sie o różne dokumenty (szczególnie, jeśli wierzyć opowiastkom z żółtego, jak to zatrzymano pakę z takstarami )

W dniu 19.10.2018 o 17:57, ysis napisał:

tak potwierdzilem na mojej skorze nowa taktyke panstwa jak chodzi o drobne zakupy z poza unii.

To nie jest żadne potwierdzenie, a przypadek, który nie kwalifikuje się do nowych działań UC.

Massdrop deklaruje 70dolców, więc powinno to oclić (chyba, że pracownik to dobry człowiek i odpuści ;) ).
Więc nie wiem, czy to akurat wynika z podjętych nowych działań, czy pracowitości i sumienności osoby przez którą przeszła paczka.
Co do dokumentów to myślę, że coś urzędnikowi nie pasowało lub jakiś ekstra upierdliwy - dla Państwa w końcu lepiej jak dostaną VAT+cło. Jak już ktoś się stawia to też jest możliwość, by spytać, czy można poczekać i zapłacić od razu - raczej odpadną koszty paczki pobraniowej od UC.

Druga sprawa, paczki, by nie odesłano do USA, UC nie wydałby na to kasy (widziałem, że Massdrop umieszcza informację na paczkach, by w razie niedostarczenia, je zniszczyć czy coś tego typu :lol:  ). Jeśli sprawa w toku, a kupujący się ociąga, to UC za przechowywanie paczki ma prawo doliczyć sobie ileś kasy za każdy dzień, którą zamawiający będzie musiał dodatkowo pokryć. Przy odmowie odbioru to mogę się domyślać, że raczej będzie jej sprzedaż aukcyjna.

Ja ostatnio zamawiałem paczkę długości ok. 40cm z Chin - no i listonosz mi do rąk doręczył bez żadnych vatów (i tak powinno być, bo, żeby UC vatował, suma należności musi wynosić min. 10Euro - na wykopie ktoś do takiego zapisu się dokopał i to ma sens, bo jak ktoś zamówił rzecz za pół dolara, to doliczanie do tego opłaty za naliczenie mniej niż złocisza vatu i cła dodano by 15zł za paczkę pobranie + ok. 10zł opłaty za naliczenie należności, no i by trzeba było zatrudnić ogromną ilość urzędników ).

Edytowane przez oblivion

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiscie zamawiam poza unia tylko i wylacznie przedmioty ktorych nie moge znalesc w polsce. Np aktualnie szukam travel case do hd800...

Robie mniej wiecej 5 odpraw celnych  rocznie osobistych prZedmiotow i okolo 20 odclen miesiecznie profesjonalnych Importow. Biorac pod uwage te drugie od miesiaca jest ewidentna zmiana postawy urzednikow ws importu. Jest ewidentna wola utrudniania zycia importerowi. Problem jest na tyle powazny ze od grudnia bedziemy clic w republice federalnej niemiec bo mimo zwrostu kosztow, jest to bardziej wiarygodne bo przewidywalne (czas odprawy). Oprocz faktu ze clo bedzie trafialo do urzedu niemieckiego a nie polskiego to faktycznie uderza to w konkurencyjnosc polskiej firmy... Takie dzialania pokazuja ze magister historii nie powinien sie zajmowac ekonomia panstwowa.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałem, że chodzi tylko o tą jedną paczkę..

W internecie widziałem takie przewidywania, że wiele firm z poza UE może zacząć wysyłać paczki do oclenia w krajach, w których cło/vat są najniższe i stamtąd już oclone do Polski.

To ja w takim razie już nic nie zamawiam droższego z zagranicy (oprócz towarów, których należności celne nie przekroczą 10Euro ), skoro tak utrudniają życie i tym sposobem Państwo nie dostanie VATu i cła ode mnie oraz innych, jeśli przekonają się, że UC zamiast naliczać opłaty to utrudnia życie.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak na razie nie odczuwa się za bardzo tych rzekomych kontroli. Jedno z moich zamówień z ali (kabelki) przyszło parę dni temu bez problemu.

Jak ktoś dużo kupuje z Chin to jest też rozwiązanie na to - kupuje się skrytkę pocztową np. w Niemczech, z której automatycznie przesyłają ci do Polski. Zamówienia w całej EU poza Polską i Francją poniżej 20 euro są wolne od vat, więc unika się wtedy podatku.

Dodam jeszcze, że jako klient ali i obywatel Polski nie mam nic przeciwko płaceniu VATu od wszystkich rzeczy, jakie kupuję (choć osobiście irytuje mnie to, jak państwo nas doi z pieniędzy, ludzie są najwyraźniej za głupi aby sami o nich decydować, ale jak wszyscy płacą, to i ja będę ;) ), problem leży jednak w czym innym - kupując na ali np. kabel za 1.50 $ płacisz jakieś 6 zł. Watu z tego będzie mniej więcej 2 ziko, więc drobniaki, nadal import byłby opłacalny, przeszkoda jest jednak inna - do tego dochodzą potrącane przez pocztę i urząd celny opłaty manipulacyjne za ściąganie vatu, które potrafią nierzadko wynieść ok. 10-15 zł. Zakup na Ali staje się wtedy nieopłacalny.

Jak widzimy, w praktyce od sierpnia żadne obostrzenia nie weszły w życie.

Edytowane przez Petnold
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Petnold napisał:

Jak ktoś dużo kupuje z Chin to jest też rozwiązanie na to - kupuje się skrytkę pocztową np. w Niemczech, z której automatycznie przesyłają ci do Polski. Zamówienia w całej EU poza Polską i Francją poniżej 20 euro są wolne od vat, więc unika się wtedy podatku.

Jakies zrodlo prawne tego stwierdzenia ?

To nie prawda. Mowisz o towarze z tak niska wartoscia ze jest on zwolniony z Vatu i cla prawnie a nie dlatego ze przeoczyli kontrole. Sprobuj zamowic za 200 dolarow z Aliexpress to mozesz miec niespodzanke. Nawet gdyby byl to towar odprawialny to fakt ze przepuscili jedna przesylke nie znaczy ze jest to stalka.

Edytowane przez ysis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, Petnold napisał:

Jak na razie nie odczuwa się za bardzo tych rzekomych kontroli. Jedno z moich zamówień z ali (kabelki) przyszło parę dni temu bez problemu.

Mi również wszystko z Chin przychodzi bez przeszkód (zamawiam drobiazgi, których w Polsce bym nawet nie kupował, bo przy cenach wysyłki jakich Polacy żądają to bym nic nie kupił, no bo jak tu kupić coś za np. 3 złote, jak przesyłka wynosi minimum od 6 do 15zł, w zależności od sklepu ). Do tanich drobiazgów to skrytka raczej nie jest potrzebna, bo one w większości z tego co czytam, przechodzą przez np. Belgię, więc do Polski dociera to jako towar z UE. Poza tym ponoć jest przepis, że aby nałożyć opłatę celną w Polsce to jej wartość musi wynosić minimum 10Euro.

Może coś się jednak zmieni, bo z tydzień około uruchomiono nową placówkę, dedykowaną do obsługi przesyłek zagranicznych, i ma ona potrafić obsłużyć nawet 100tys. przesyłek dziennie.

Dodam jeszcze, że jako klient ali i obywatel Polski nie mam nic przeciwko płaceniu VATu od wszystkich rzeczy, jakie kupuję (choć osobiście irytuje mnie to, jak państwo nas doi z pieniędzy, ludzie są najwyraźniej za głupi aby sami o nich decydować, ale jak wszyscy płacą, to i ja będę ;) ), problem leży jednak w czym innym - kupując na ali np. kabel za 1.50 $ płacisz jakieś 6 zł. Watu z tego będzie mniej więcej 2 ziko, więc drobniaki, nadal import byłby opłacalny, przeszkoda jest jednak inna - do tego dochodzą potrącane przez pocztę i urząd celny opłaty manipulacyjne za ściąganie vatu, które potrafią nierzadko wynieść ok. 10-15 zł. Zakup na Ali staje się wtedy nieopłacalny.

Mam podobne zdanie. Gdyby na przedmiot kupiony u Chińczyków za np. 1zł, został nałożony 23% vatu + 7% cła i do tego opłatę 10zł za naliczenie i 15zł za przesyłkę pobraniową to byłoby żenujące (co innego jakby podawano numer konta do przelewu i nie brano nic więcej od naliczonego cła i vatu  ). Ale tak jak pisałem wcześniej, ponoć w przepisach jest, że aby naliczone zostały opłaty, suma wszystkich opłat musi wynosić minimum 10E.

Edytowane przez oblivion

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 2.12.2018 o 20:26, ysis napisał:

Jakies zrodlo prawne tego stwierdzenia ?

Prawda, kłamałem. Zwolnione są poniżej 22, nie 20 euro.

W dniu 2.12.2018 o 20:26, ysis napisał:

To nie prawda. Mowisz o towarze z tak niska wartoscia ze jest on zwolniony z Vatu i cla prawnie a nie dlatego ze przeoczyli kontrole. Sprobuj zamowic za 200 dolarow z Aliexpress to mozesz miec niespodzanke. Nawet gdyby byl to towar odprawialny to fakt ze przepuscili jedna przesylke nie znaczy ze jest to stalka.

Nie mówię, że nie opodatkują czegoś drogiego. Oczywiście, że to zrobią. Tak robią już od dawna. Ja tylko stwierdzam, że jak na razie żadne obostrzenia większe od dotychczasowych nie weszły w życie.

W dniu 2.12.2018 o 20:42, oblivion napisał:

Poza tym ponoć jest przepis, że aby nałożyć opłatę celną w Polsce to jej wartość musi wynosić minimum 10Euro.

Niestety nieprawda, w Polsce teoretycznie podatkowi podlega wszystko.

W dniu 2.12.2018 o 20:42, oblivion napisał:

Może coś się jednak zmieni, bo z tydzień około uruchomiono nową placówkę, dedykowaną do obsługi przesyłek zagranicznych, i ma ona potrafić obsłużyć nawet 100tys. przesyłek dziennie.

Dasz jakiegoś linka? Nie mogę znaleźć.

Czytałem w jednej gazecie że jakiś przedstawiciel Ministerstwa Finansów, które odpowiada za wprowadzanie tych przepisów, powiedział, że myślą nad wygodnym systemem informatycznym, który umożliwiłby zapłacenie od razu podatku przez internet. Mam nadzieję, że to nie czcze słowa. Niech wprowadzą coś takiego. I wilk syty, bo vat będzie ściągany, i owca cała, bo kupujący nie ucierpią na tym zbytnio. I tak będzie taniej niż w PL.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawda, kłamałem. Zwolnione są poniżej 22, nie 20 euro.

Zle mnie zrozumiales. Masz jakiegos linka do prawa unijnego albo innej referencji ? Bo jak czytam wszedzie to ten limit 22 euros jest na wymiane poza spolnotowa (czyli cos co wchodzi do unii z zewnatrz) a nie wewnatrz wspolnotowa. A ty pisales o wymianie wewnatrzs polnotowej gdzie nie ma takiego zapisu bo inaczej znam np w niemczech pelno biznesow ktore by to uzywaly aby sprzedawac towar bez vat przez interent a tak nie jest.

Moze mi cos umknelo a wiec dlatego pytam o linka.

Oczywiscie ze @oblivion mowi prawde podstawowo. Prawo unijne jest ponad prawem polskim i latwo jest wyegzekwowac go w urzedzie gdyby zapomnieli. Trzeba sprecyzowac ze ten limit nie obejmuje zamowien wysylkowych w sensie prawnym.

tutaj link, wystarczy kliknac na polske  : https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/vat_buying_online.pdf

Sa wylaczone z tego limitu 22 euros tylko zamowienia wysylkowe (w sensie prawnym a nie faktycznym)  

Edytowane przez ysis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mówiłem o sprzedaży poza EU. Nie sprecyzowałem, ale wydawało mi się to oczywiste.

Cytat

Do tego wszystkiego nie trzeba płacić podatku VAT za zamówione towary. Przy spełnieniu określonych warunków. Wartość przedmiotu nie może przekroczyć 22 eur., albo wysyłający określa paczkę jako prezent, wtedy zwolniona od podatku wartość podskakuje do 45 eur. Taki był powszechny pogląd na temat zakupów poza UE. Jak podaje Rzeczpospolita, Ministerstwo Finansów właśnie stwierdziło, że takie rozumowanie jest błędne.

Może w UE, ale nie w Polsce.

Resort dał jasno do zrozumienia, że przed VAT-em nie uciekniemy. Opodatkowanie podatkiem VAT dotyczy bowiem wszystkich towarów. Ich wartość nie ma żadnego znaczenia. Bo okazuje się, że przepisy zwalniające z podatku ze względu na niską wartość owszem obowiązują w UE, ale nie w Polsce i Francji. Te kraje wywalczyły dla swoich rynków dodatkową ochronę. I tu VAT naliczany jest od wszystkiego.

To ze spidersweb.pl. Wpisz w google "aliexpress vat", piszą o tym w każdym napotkanym artykule.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Petnold napisał:

Poszukałem na necie:

art. 55 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne

"Organ celny nie księguje i nie pobiera kwoty należności
przywozowych:
1) jeżeli suma kwot tych należności i należności podatkowych z tytułu importu
towarów nie przekracza równowartości kwoty 10 euro;
2) jeżeli upłynął termin na powiadomienie dłużnika o kwocie należności."

2 godziny temu, Petnold napisał:

Dasz jakiegoś linka? Nie mogę znaleźć.

A proszę bardzo :)

https://www.wykop.pl/link/4660541/otwarto-nowy-oddzial-celny-utrudni-zakupy-z-chin-bez-vatu/

https://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/2UWl/content/nowy-oddzial-celny-pocztowy-w-lublinie/pop_up?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fkrajowa-administracja-skarbowa%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_2UWl%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dpop_up%26p_p_mode%3Dview%26p_r_p_564233524_tag%3Dstrona%2Bg%C5%82%C3%B3wna%26_101_INSTANCE_2UWl_changeViewTo%3Dabstracts

https://lublin.tvp.pl/40108475/celny-oddzial-pocztowy-przeswietli-kazda-przesylke-z-chin (tu jakiś filmik jest )

https://pclab.pl/news79335.html

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/nowy-oddzial-celny-pocztowy-w-lublinie-usprawni-ob,50899

https://kurierlubelski.pl/na-felinie-powstal-oddzial-celny-pocztowy-paczki-z-chin-przejda-tu-odprawe-celna-zdjecia/ar/13688924

https://www.infosecurity24.pl/sluzby-specjalne/nowa-jakosc-w-sprawdzaniu-paczek-z-chin-kas-i-poczta-polska-lacza-sily

http://www.speedtest.pl/wiadomosci/news/oddzial-celny-pocztowy-w-lublinie-aliexpress/

https://www.russellbedford.pl/aktualnosci/zmiany-w-podatkach/item/995-ministerstwo-przeswietli-paczki-z-chin-powstaje-nowy-oddzial-celny.html

• Thanks 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi